Cuma, Eylül 03, 2010

Tarihi romanlar

Tarihi oldum olası sevmişimdir (ezberlemem gerekmediği sürece) ama asıl işiniz tarih olmayınca klasik tarih kitaplarını okumak zahmetli ve sıkıcı bir süreç olabiliyor. Bundan dolayı tarihi romanlar her zaman daha çok ilgimi çekmiştir. Hakkını vererek yazılmış tarihi romanlardan hem tarihsel bilgi alabiliyorsunuz hem de romanın o büyülü dünyasını yaşayabiliyorsunuz, eğer bir de yazarın fantastik kurgu (her zaman favorim olmuştur) yeteneği varsa o zaman işte fevkalede bir eser ortaya çıkabiliyor. Son zamanlarda biraz da rastlantı sonucu arka arkaya okuduğum beş kitap işte tam bu şekilde ortaya konulmuş eserlerdi ve bana büyük keyif verdiler. Eğer bunlar aşağıdaki sırayla okunursa eminim bu türe meraklı olanlar en az benim kadar keyif alacaklardır;


Dünyanın İlk Günü: Genç yazar Beyazıt Akman'nın ilk kitabı ve devamı gelecek gibi görünüyor. Yazar yurtdışında yaşıyor ve romanı yazarken dünya çapında saygı görülen kaynaklardan ve arşivlerden yararlandığını belirtiyor. Kitabın konusu kısaca Fatih Sultan Mehmet'in tahta çıkış süreci ve İstanbul'un fethi. İlk bakışta konu çok sıradan ve basit görülebilir fakat kitap o kadar harika kurgulanmış ki kitabı okuduktan sonra Topkapı sarayının önünden geçerken sanki Fatih Sultan Mehmet hala sarayda yaşıyor, Yedikule surlarının önünden geçerken kuşatma daha dün sonlanmış ve başınızı kaldırıp burçlara baktığınızda o ihtişamlı kıyafetleriyle yeniçerileri görecekmiş gibi hissediyorsunuz. En çok beğendiğim ilk 3 kitap arasında olduğunu hiç tereddütsüz söyleyebilirim. Kitapla ilgili daha fazla bilgiyi web sitesinden alabilirsiniz.


İmprimatur: Viyana kuşatması esnasında İtalya'da geçen olayları anlatıyor. Kuşatma altındaki insanların ruh halini ve o zamanlar hakkında bilgi almak için oldukça başarılı bir eser. Tabii ki kuşatmayı yapanlara kuşatma altındakilerin gözüyle bakma fırsatı da veriyor.


1453 Kuşatma: Bu ve bundan sonraki 3 kitap ise Okay Tiryakioğlu'na ait. Kitaplar kadar yazarın yaşam tarzı ve hayatı da son derece ilginç. Yazar aynen Jack Kerouac'in Amerika'da yaşadığı gibi farklı bir coğrafya olan Asya steplerinde yaşayarak bu romanları yazıyor. 1453 Kuşatma da diğer bir Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul kuşatması hikayesi, bu romanı diğerinden ayıran ise daha çok Fatih'in o süreç içerisindeki ruh halini anlatmaya çalışması.


Yavuz: Yavuz Sultan Selim'in nasıl 8 sene kısa bir sürede devletin sınırlarını 2,5 katına çıkardığının, babası, kardeşleri ve dünyanın 2 büyük devleti olan Memlük ve Safevilerle olan mücadelesinin hikayesi. Romanı okurken saltanat süresi boyunca siz de Yavuz ile seferden sefere çıkıyor ve roman ilerledikçe nasıl ki etrafındakiler Yavuz'un korkusu ve azametiyle tir tir tiriyorsa siz de onların duygularını hissetmeye başlıyorsunuz.

Kanuni: Kitabın alt başlığından da anlaşılacağı gibi babası Yavuz'un kılıçla yaptığını adaletle yapmaya çalışan ve dünyaya Muhteşem diye ün salmış bir hükümdarın hikayesi. Romanı okurken Muhteşem ünvanını tam anlamıyla hak ettiğini görüyorsunuz. Diğer kitaplarda da olan devşirme ve Türk vezirlerinin çekişmesi bu romanda daha fazla vurgulanıyor. Ayrıca roman yazımında da farklı bir teknik kullanılmış.

İyi okumalar ...

3 yorum:

Sukru Gorgulu dedi ki...

abi yazındaki kitapları aldım. yazını da aldım :) burada: http://sukrugorgulu.blogspot.com/2010/09/tarihi-romanlar.html

Alexia Marthoon dedi ki...

To stop making avoidable mistakes in project management one can also try attending good PMP classes conducted by any of the PMI registered REP's for gainig expertise best processes of project management. Any good PMP prep course will provide students with lots of actionable insights in project management along with preparing them for PMP certification.

Olivia Jennifer dedi ki...

It will definitely ease your work of handling a big project. As a project manager I use scrum in my projects. One of my friends referred me to use the Guide to Scrum Body of Knowledge by http://www.scrumstudy.com. I like the concepts of sprints, daily standup meetings, etc. the SBOK Helped me alot in Understanding how Agile Project Management works.