Pazar, Kasım 16, 2008

Kişisel Hayatta Scrum

Scrum'un en faydalı yönlerinden biri de kolayca özelleştirilerek yazılım geliştirme projelerinin dışında da uygulanabilmesi. (Scrum hakkında daha fazla bilgi için). Bence bunun en önemli sebebi Scrum'un çok fazla kural ve kaidesinin olmaması ve temel prensiplerinin insanların düşünce ve çalışma yapısına uygun olması. Örneğin Maryland üniversitesinden Michael Hicks and Jeffrey S. Foster Scrum'u doktora öğrencilerinin katıldığı akademik araştırma gruplarında uygulamak üzere SCRAM adı altında özelleştirmişler.

Bunun gibi örneklerle karşılaştıkça ve Scrum hakkında daha fazla bilgi edindikçe acaba "Scrum'u kişisel hayatıma uygulayacak şekilde nasıl özelleştirebilirim?" diye düşünmeye başladım. Ufak bir araştırma sonucunda bu düşünceyi bir çok insanın hayatına uyguladığını ve olumlu sonuçlar elde ettiklerini gördüm. Ve Scrum'u aşağıdaki şekilde özelleştirip elimden geldiği kadar günlük hayatıma uygulamaya başladım;
  • İlk adım olarak kısa zamanda yapmam gereken ve 6 aylık zaman içerisinde yapmayı planladıklarımı öncelik sırasına göre yazarak bir liste oluşturdum (Product Backlog). Bu listeye zaman içerisinde yeni şeyler ekliyorum, yapmaktan vazgeçtiklerimi çıkarıyorum veya öncelik sıralarını değiştiriyorum. (Bunun için bir text dosyasını veya bir template olarak bu excel dosyasını kullanabilirsiniz.)
  • İkinci adım olarak her pazar akşamı o hafta içerisinde yapmayı planladıklarımı bu listeden alıp ve herbir iş bitirmem için gereken zamanı tahmin ederek ayrı bir liste oluşturuyorum. (Sprint Backlog). (Yine bunun için basit bir text dosyasını veya bu excel dosyasını kullanabilirsiniz.)
  • Ve her akşam yatmadan önce Sprint Backlog'u inceleyip, bitirdiğim işleri işaretleyerek Scrum'un en faydalı adımı olan Daily Sprint Meeting'i uyguluyorum.
  • Bugün neler yaptım?
  • Neler yapmayı plandıklarıma engel oldu ve nelerle karşılaştım?
  • Yarın neler yapacağım?
Yaklaşık 3-4 haftadır uyguluyorum ve gerçekten faydasını görmeye başladım. Eğer siz de zamanı iyi kullanamadığınızı, işlerin bir türlü yetişmediğini ve kendinize zaman ayıramadığınızı düşünüyorsanız Scrum'u kendize göre özelleştirip uygulayabilirsiniz, eminim ki daha ilk haftadan faydasını görmeye başlayacaksınız.

Kaynaklar:
http://agilesoftwaredevelopment.com/
http://www.cs.umd.edu/~mwh/papers/hicks08scram.html
http://www.agileadvice.com/archives/2006/07/personal_scrum.html

Hiç yorum yok: